Jak teplou deku vybrat na zimu?

Rozhodli jsme se dekovat a důvodů je mnoho. Kůň málo nasrstil nebo naopak chceme omezit nasrstění. Oholili jsme a bez deky se neobejdeme. Máme seniora, který ztrácí váhu a má zdravotní problémy. Nebo nastaly v průběhu zimní sezóny zdravotní problémy a je potřeba zadekovat. I přes dobrou kondici a zdraví se kůň třese a je podchlazný. 

Kdy začínáme? již od září je ten pravý čas, pokud se ochladí pod 15°C

Jak teplou deku?

Čím vyšší gramáž je u deky uvedena = teplejší deka.

15 - 10°C        ideálně lehká stájová/letní deka nebo pláštěnka bez zateplení. Také je možné dekovat pouze přes noc a během teplého dne nedekovat. 

                       Jako lehkou stájovou deku doporučujeme multifunkční Bucas Power Cooler. Využijete ji také jako odpocku nebo přepravní deku. 

                       

10 - 5°C          pláštěnka s fleece podšívkou nebo deku s 50g zateplením. Deka s fleecem odpovídá přibližně dece s 50g výplní. Najdete ZDE.

5 - 0°C            lehká výběhová nebo stájová termodeka s gramáží 100-150g. Všechny možné gramáže výběhových dek najdete u nás tady.

                        A nabízíme také stájové termodeky

-10 - 0°C         termodeka s gramáží 200-300g podle kondice koně  

pod -10°C      silná termodeka se zateplením 400g a více

Nepřehnali jsme to? Nebo mu je ještě pořád zima...

Pokud je kůň spocený pod dekou, už je pozdě. Sledujte předpověď počasí a umístěte venkovní teploměr na vhodném místě. Zkontrolujte pocitově teplotu koně vložením dlaně pod deku u krku koně. Nekontrolujte teplotu na nohách koně. Měl by být příjemně teplý, ale ne přehřátý a zároveň by neměl být chladný nebo mít naježené chlupy. 

Dekování je o praxi a znalosti vašeho koně. Venkovní koně se pohybují, nebudou potřebovat tak silnou deku. Naopak koně 24/7 v boxe se tolik nehýbou a hůře se zahřejí, stejně jako u oholených koní, zvolte silnější deku. 

Dejte také na pocitovou teplotu. Při déletrvajícím dešti nebo silném větru zvolte teplejší deku. 

Oholený kůň 

Oholený kůň potřebuje odhadem o 50g silnější deku než koně neoholené. Kůň s oholeným krkem potřebuje doplnit deku o krční díl nebo zvolit deku s pevným, neodnímatelným krkem. Do stáje a na odpocení je pak možné využít fleece krční díl (např. značka Equi-Theme). 

Značka LeMieux dodává své deky Kudos již s odnímatelným krčním dílem jako součást balení. Naopak vyšší řady dek značky Bucas jako je Smartex, Atlantic a Power Turnout lze doplnit o krční díl, není součástí balení. 

 

 Jedna deka na celou zimu

Mezi našimi čtyřnohými zákazníky, kteří žijí 24/7 na pastvině, je oblíbená deka Bucas Power Turnout Extra. Má velké teplotní rozmezí +12 až -20°C a zvládne s vaším koněm celou dekovací sezónu od podzimu až do jara.Zároveň je odolná proti kousancům díky ballistic nylon materiálu. A při oteplení speciální světlá vrstva na vrchu deky reguluje teplotu a brání přehřátí.

Ideální pokud nemáte čas sledovat počasí a možnosti deku vyměnit za silnější nebo slabší. Také vhodná pro dekovací začátečníky.