Teplé počasí a elektrolyty

Proč a jak užívat elektrolyty u koní

Elektrolyty jsou potřebné pro celkovou činnost organismu koně, nervovou soustavu, zažívání a svalovou činnost. V mnoha případech koně nepřijímají jejich dostatek. Elektrolyty odchází z těla koně pomocí pocení, močením a spolu s trusem. Především při zvýšené zátěži a teple se kůň pocením ochlazuje a ztrácí tím elektrolyty.

Symptomy nedostatku elektrolytů:

špatná výkonnost koně, pomalá regenerace po zátěži, svalové problémy (tying-up syndrom, tuhnutí svalů), snížená potivost, zvýšené riziko únavových zlomenin a škrundání žaludku (SDF).

Symptomy zvýšeného příjmu elektrolytů:

odmítání krmné dávky, zvýšený příjem vody, zvýšené kálení.

Základní složky elektrolytů jsou sodík, draslík, chlorid, hořčík a vápník. V mnoha přípravcích najdeme ještě glukózu pro dodání energie, zinek, vitamín E, vitamín C a další složky.

Sodík, draslík a chlorid jsou nejdůležitější prvky. Hlavně sodík reguluje pocit žízně.

Studie prokázaly, že koně nedoplňují hladinu elektrolytů podle jejich potřeb nebo nedostatku v případě volně dostupných solných a minerálních kostek. Proto je lepší podávat kompletní minerálku každý den pro pokrytí potřeb elektrolytů, vitamínů i minerálů. V období zvýšené zátěže je vhodné dodat elektrolyty extra.

Pro určení přesné hladiny elektrolytů nejsou průkazné krevní testy. Vždy je potřeba párovat odběry krve se vzorky moči a vytvořit kompletní analýzu podávaného krmiva a krmných doplňků. Toto je však potřeba většinou pro opravdu vrcholové sportovce nebo koně se závažnými disbalancemi.

Pokud již kůň přestává pít, je vhodné podat elektrolyty, vždy s volným přístupem k vodě. Elektrolyty mohou způsobit odmítání krmné dávky nebo vody pro svou slanou chuť. Pak je lepší podat pastu nebo roztok pomocí stříkačky přímo do huby koně. Hlavně v době závodů potřebujeme, aby kůň nepřestával jíst svou krmnou dávku. Toto je nutné vždy předem vyzkoušet.

Nadměrné podávání elektrolytů u koní, kteří mají již problémy se zažíváním nebo žaludečními vředy může vést ke zvýšenému zavodnění trávicího traktu a zhoršení stavu žaludku. Tento stav je však velmi vzácný.

Podávání elektrolytů a jejich množství vždy záleží na konkrétním koni, potivosti, zátěži, vlhkosti prostředí a počasí. Svůj význam má také stres a s ním spojená potivost, například při přepravě.

Sypké produkty: Equistro Electrolyt 7,  Equistro Azodine, Dromy Elektrolyt

Granulované produkty: Pavo E’lyte

Tekuté produkty: NutriHorse Elektrolyt,  Biofaktory Aminosol, Equistro Elytaan

Pasty: Equistro EnergyBooster